MINOVES TRIQUELL Juli

Ministre des Affaires étrangères d’Andorre (2001-2007)

Minister of Foreign Affairs of Andorra (2001-2007)

Ministre des Affaires étrangères du 12 avril 2001 au 7 mai 2007, date à laquelle il fut nommé ministre Porte-parole du Gouvernement, de la Culture et de l’Enseignement supérieur.

Minister of Foreign Affairs from April 12, 2001 to May 7, 2007, when he was appointed Minister Spokesperson for the Government, Culture and Higher Education

FISCHER Heinz_edited.jpg